CO JE OPRAVDU ZDRAVÉ?

Zdravý životní styl se dnes stává daleko vyhledávanějším pojmem než tomu bylo v časech minulých. Avšak, i když se rozhodneme se zdravě stravovat, tak to ještě nemusí znamenat, že tomu opravdu tak bude, protože ne vždy se k nám mohou dostat ty správné informace či můžeme podlehnout různým reklamním trikům o zdravých produktech, které až zas tak zdravé podle mnohých odborníků nejsou.

Jeden z největších mýtů dnešní doby je bezesporu fakt, že biopotraviny jsou vždy zdravější. Není tomu ovšem tak. Neexistuje žádný důkaz, který by potvrzoval, že biopotraviny jsou výživnější než ostatní ve velkém měřítku. Další samotnou kapitolou jsou lži o tom, že biopotraviny jsou vždy bez pesticidů. Pravda je taková, že již ne jedna biopotravina byla pokutována za to, že obsahovala nevyhovující látky, aby mohla být legislativně považována za bio. A i když ovoce je pěstováno u nás a není tedy vystaveno různým postřikům, aby vydrželo čerstvé než dorazí do země určené, je potřeba si uvědomit, že při standardním pěstování vždy bude ovoce a zelenina obsahovat nežádoucí látky a to z toho důvodu, že pravděpodobně bude růst v zemině, která tyto látky obsahuje.

Nicméně v dovezeném ovoci samozřejmě bude mnohem více pesticidů vždycky, ale na druhou stranu, kontroly jsou tak přísné, že je téměř nemožné, aby se na naše pulty dostala potravina, která obsahuje větší než povolenou normu pesticidů a zároveň normy jsou tak nízké, že by museli být překročeny několikanásobně, aby mohli uškodit lidskému zdraví. A tak tady nejde ani tak o otázku zdraví jako spíše o to, zda chceme podporovat naši ekonomiku a zvláště tedy zemědělce, což by určitě bylo správné. Ovšem ne každý si to může dovolit a člověku prospěje určitě více zelenina a ovoce bez označení bio, ale ve větším množství než pár kousků v biokvalitě.

Cereální či vícezrnné pečivo také nemusí znamenat, že je přímo vhodné, nemáme tady totiž jistotu, že v tomto pečivu je zastoupena široká škála obilovin. Zdravé pečivo či produkty jsou celozrnné, tedy ty kde jsou zastoupena všechna zrna a jsou nejlepšími zdroji potřebné vlákniny a také nás díky nižšímu GI zasytí na delší dobu. Stejně tak tedy i těstoviny by se měli kupovat celozrnné nebo ty které jsou složeny jak z celozrnné tak i bílé mouky.

Nízkotučné produkty také nejsou zárukou zdravého produktu. Více se soustřeďte na údaje na obalu, které se týkají obsahu sodíku, cukrů, tuků a samozřejmě kalorií. Často se jedná jen o laciný trik výrobce, který si tímto nápisem lehce zajistí zvýšený prodej.

Ovocné džusy je také důležité rozlišovat. Když už se nám nechce si tyto šťávy dělat doma za pomocí odšťavňovače, tak je rozhodně na místě kupovat jen ty 100%, ale i tak se po většinou bude jednat o produkt s nějakými přídavnými látkami a ty co nejsou 100% tak jsou samozřejmě plné nezdravých cukrů, které bychom určitě konzumovat neměli. Tady bychom určitě neměli šetřit a dá se také podle ceny vyhodnotit, zda džus 100% bude opravdu 100% procentní a kvalitní. Například na litr pomerančového džusu, který by jste si doma připravili z odšťavňovače a byl by tak tedy maximálně zdravý, bychom spotřebovaly při nejmenším kilogram pomerančů a tak je samozřejmě nemožné, aby při dnešních cenách někdo nabízel čistou pomerančovou šťávu v litrovém balení třeba za 20 korun, protože by samozřejmě na tom nemohl nikdy vydělat. A i když se jedná o 100% džus, tak ve složení často najdeme údaj, že se jedná šťávu z koncentrátu a tak si neváhejte připlatit za výrobek, který obsahuje přímo a jen vylisovanou šťávu, tedy 100% fresh juice.

Čerstvé ovoce a zelenina jsou nejlepší? Už jen proto, že opravdu neznáme přesnou historii dané potraviny tak nemůžeme vědět, že je opravdu čerstvá. A tak tady platí jednoznačně, že nejčerstvější a tedy nejzdravější jsou jednoznačně mražené produkty, navíc jsou i cenově dostupné. Zmražená zelenina či ovoce, se mrazí hned na vrcholu své zralosti a tak tady máme zaručeně zachovány veškeré živiny.