OČKOVÁNÍ ZŮSTÁVÁ STÁLE POVINNÉ

Očkování dětí je jedno z témat, které se v poslední době v naší společnosti řeší. Jsou rodiče, kteří odmítají zákonné očkování. Pro jejich děti to pak třeba znamená, že nemohou na dětský tábor apod. Rodiče se mnohdy bojí vedlejších příznaků vakcín avšak odborníci tvrdí, že nejsou vědecké důkazy o tom, že může očkování přímo způsobit nějakou těžkou nemoc.

A jaký je pohled státu? Poslanci se nyní zabývali také tímto problémem. Rozhodli, že zavedení individuálních očkovacích plánů do zákonu určitě nezavedou, také odmítají, aby stát převzal odpovědnost za škody na zdraví způsobené očkováním. Tímto tedy neuspěla se svým návrhem Nina Nováková z hnutí TOP 09, která navrhovala, že by si rodiče mohli vybrat vakcíny podle svého uvážení. Naproti tomu do novely zákona o veřejném zdraví poslanci nevložili návrh zdravotnického výboru, která by v novele umožňovala očkovat děti i bez souhlasu rodičů.

testPokuty nadále zůstávají a to z toho důvodu, že podle zákonodárců je zákon bez pokut nesmysl, nebyl by tak účinný, smysluplný.

Ústavní soud na začátku roku dvakrát odmítl stížnosti odpůrců očkování. Není podle něj možné beztrestně odmítnout povinné očkování dětí – navzdory hrozícím vedlejším účinkům – ani zapsat neočkované dítě do mateřské školy. Rodičům dětí, kteří očkování odmítnou, tak hrozí pokuty. NSS sice připustil, že očkování může za určitých okolností vést k závažné újmě, avšak konstatoval, že to rodiče z povinnosti očkovat nevyvazuje.

Povinné očkování u nás v ČR je proti devíti nemocem. Dost často rodiče odmítají hlavně očkování proti žloutence typu B, která se přenáší především nechráněným pohlavním stykem a injekcemi, který mi si drogově závislý aplikují drogy do těla.