POČET DÁRCŮ ORGÁNŮ U NÁS KAŽDOROČNĚ STOUPÁ

Počet transplantací u nás každým rokem stoupá díky narůstajícímu počtu dárců. V celosvětovém žebříčku jsme na devátém místě co se zemřelých dárců orgánů týče a na sedmnáctém co se počtu žijících dárců týče. ČTK to řekl dřívější ředitel Koordinačního střediska transplantací Pavel Březovský s odkazem na nejnovější světovou zprávu, do níž poskytlo data sedm desítek zemí. Zlepšení podle Březovského přinesl nový transplantační zákon, podpora programů žijících dárců i intenzivnější práce s lékaři na JIP v dárcovských nemocnicích.

V ČR bylo loni na milion obyvatel 20,5 zemřelých dárců, což je nárůst oproti minulé hodnotě 19,8. Podle Mezinárodního registru dárcovství a transplantace orgánů vede dlouhodobě žebříček Španělsko, které vykazovalo 35,1 zemřelých dárců minulý rok.

Podle Březovského je na tom v oblasti dárcovství Česko poměrně dobře. "Počet těch, kdo darovali ledvinu jako živí, stoupá geometrickou řadou. Je to velmi potěšující, protože to současně vyjadřuje i kolegiálnost lidí mezi sebou," řekl. Darování je hlavně v rodině a mezi přáteli, IKEM ale provedl i několik řetězových transplantací ledvin, kdy se podařilo spárovat orgány dárců a příjemců díky tomu, že ledvinu daroval zdravý člověk k volnému použití.

V Česku také přibývá orgánů od dárců s mozkovou smrtí, každý rok o pět až sedm procent. Nemocnice totiž víc myslí na to, že orgány od nich lze nabídnout k transplantaci. Pokud pro některý z nabídnutých orgánů není v Česku vhodný příjemce, třeba nevyhovuje krevní skupina či je orgán pro pacienta příliš velký, nabídne ho koordinační středisko jiné zemi EU.

"Využíváme počítačový program, který registruje nabídky a poptávky. Vytvořili jsme ho za pomoci evropského projektu v ČR a funguje pátý rok. Dosud se podařilo umístit orgány asi ve 40 případech, čili je to další úspěšná aktivita, jak zvýšit počty využitých orgánů," řekl Březovský.

V Česku je sedm transplantačních center, vedle pražského IKEM a centra ve Fakultní nemocnici Motol jsou centra v Brně, Plzni, Ostravě, Olomouci a Hradci Králové. Transplantují se ledviny, srdce, plíce, játra a slinivka břišní, včetně Langerhansových ostrůvků, IKEM nyní chystá zcela nový program operací tenkého střeva.

Zdroj: ČTK, Ceskenoviny.cz