HLÍVA ÚSTŘIČNÁ

Dřevokazná houba hlíva ústřičná je v současnosti jedna z nejléčivějších hub, která se osvědčuje mimo jiné i u léčení civilizačních chorob. Jedinečné složení biologicky aktivních , zdraví prospěšných látek našemu organismu maximálně vyhovuje.

Hlíva ústřičná má vysokou nutriční hodnotu a je původně z Číny kde žila na kmenech stromů, ze kterých čerpala všechny prospěšné látky. Obsahuje vysoký podíl vlákniny, sacharidy, proteiny, esenciální aminokyseliny, vitamíny B1, B2, B3, B5, B7, C a minerály Ca, Fe, Mg, P, K, Se, Na, Zn.

Její antioxidační účinky chrání buňky před působením volných radikálů, posiluje imunitu a pomáhá i udržovat správnou hladinu cholesterolu v krvi. První zmínky o léčivých účincích hlívy jsou starší více než 2 000 let a pocházejí z Číny – v tradiční čínské medicíně má tato houba své pevné místo a bylo jí přisouzeno poetické jméno „božský květ“

Pokud vás nadchla představa, že by se hlíva ústřičná stala součástí vaší sklizně, pak věřte, že pěstování není žádná velká věda. Ve výsledku tak od léta (někdy i od jara) do podzimu (či příznivé zimy) budete moci pozorovat, jak vám vaše hlíva ústřičná roste a s ní i možnost rozšíření přírodní domácí lékárničky, kde by neměla chybět ani aloe vera, o další zázrak.

Prodávají se již kompletně připravené substráty v obalech obsahujících z výroby díry, kterými posléze začne hlíva ústřičná prorůstat. Další možností je domácí pěstování hlívy na špalcích listnatých stromů (vrba, bříza, topol, buk, dub, lípa, jabloň či ořešák). Vybrané dřevo však musí obsahovat dostatek vody, a tak je vhodné využít špalky pocházející ze stromu pokáceného v období podzim až jaro. Dřevo se v tomto případě „očkuje“ podhoubím, a to na obou stranách, kde došlo k řezu. Sadba se vlastně do těchto ploch „vtírá“. Dodatečně je také možné vyvrtat do špalku i další otvory, kam se též podhoubí umístí. Naočkované špalky je poté nutné zabalit do igelitových obalů, aby se nevytratila vlhkost. Ideální teplota pro růst je 8 až 15 stupňů Celsia. Existuje také možnost pěstovat hlívu ústřičnou na slámě. Je tedy zřejmé, že hlíva ústřiční - pěstování - je činnost, která není náročná a na jejím konci čeká odměna v podobě zázračného všeléku.