NOVÁ STUDIE V IKEMU

Osm českých pacientů s pokročilým srdečním selháním dostane v pražském IKEMU nejnovější typ dlouhodobé mechanické podpory srdce.

Na vývoji nejnovější dlouhodobé srdeční podpory HeartMate 3 se podílel i samotný institut a pacienti tuto podporu dostanou na základě mezinárodní klinické studie. Odborníci se shodují, že tato podpora jim zlepší jejich zdravotní stav a mají i šanci na delší život. Nicméně, právě tato studie má být jakousi praktickou zkouškou této podpory, která by vedla k dalším poznatkům a důležitým vyhodnocením. Pro zatím nelze určit zda je toto řešení třeba i lepší variantou než samotná transplantace srdce, protože každá tato varianta má své plusy i minusy. Avšak doktoři řeší nemálo případů, kdy lidé už po vyčerpání jakýkoliv léčebných metod nemají nejsvětlejší vyhlídky na delší život a zároveň, po většinou kvůli stáří, u nich není již možná transplantace srdce. Právě tady by, aspoň pro zatím, měla tato podpora fungovat jako nové řešení pro tyto pacienti, kteří by díky této podpoře měli větší šanci nejen na delší život, ale také na zlepšení kvality jejich života, která je u takto postižených pacientů velice nízká.

Osm kusů přístroje včetně příslušenství poskytne institutu výrobce zdarma. Cena jednoho přesahuje dva miliony korun. "My do zdravotního systému přiložíme 20 milionů navíc pro naše nemocné za účast na této studii. Přináší nám i další možnosti poznávat zkušenosti kolegů v celé Evropě. Jsme školicí centrum jak pro východní část Evropy, tak poprvé i pro západní část Evropy," uvedl ředitel IKEM Aleš Herman. Část vývoje a preklinického testování se uskutečnila v Praze a čeští experti se pravidelně účastnili všech fází procesu ve Spojených státech.

V západních zemí je tato metoda běžně využívána. U nás tomu tak není, protože implantace srdeční podpory je u nás hrazena pouze jedná – li se o pacienta čekajícího na nový orgán a právě pražský institut chce tuto skutečnost změnit. IKEM se touto studií zařazuje mezi špičková transplantační centra ve světě a cílem studie je implantovat a dlouhodobě sledovat 50 nemocných.

Prvním pacientem s touto pumpou u nás je Zdeněk Hostek. Již několik let se potýká s pokročilým srdečním selháním, které mu brání i v tak běžné záležitosti jako je chození. Takto těžce nemocní lidé často neujdou více jak pár metrů aniž by se jim nezačalo špatně dýchat z důvodu dušnosti. Nyní si pán Hostek libuje, že ujde daleko více a těžší se celkově lepší kondici.