ONKOPSYCHOLOGIE

Až 70 tisíc lidí ročně onemocní v Česku rakovinou. Jejich nemocná těla se začnou léčit po nástupu do nemocnic či onkologických ambulancí avšak s touto nemocí přichází nejen zhoršení fyzického, ale také i psychického stavu a ne každý si dokáže s tímto problémem poradit. Psychická stránka je při boji s nemocí velice důležitá, doktoři mluví o tom, že psychické rozpoložení pacienta může hrát velice důležitou roli v tom zda se pacient vyléčí či udrží déle na světě. Avšak psychologická péče není u onkologických pacientů u nás praxí, ale tento fakt má být do budoucna změněn.
Psycholožka Laura Janáčková, která se onkologickým pacientům věnuje již 20 let je přesvědčená o tom, že odborná pomoc onkopsychologa by měla být součástí komplexní péče. Nicméně onkopsychologů je pomálu, takže i z praktického hlediska je tato péče nyní nemožná. Laura Janáčková se denně setkává s těžce nemocnými pacienty, kteří bojují o svůj život. Ne každý se s tímto faktem dokáže vypořádat a jeho nemoc je pro něj strastiplná překážka, pro jiné se porážka této nemoci stává jakým si smyslem života.
V ČR je 13 komplexních onkologických center pro dospělé a 6 hematoonkologických center. Avšak jen 8 z těchto pracovišť disponuje přímou péčí psychologa. V Česku má psychoonkologická sekce pouze 10 členů což je veliký rozdíl oproti sousedním státům jako například Německo, Rakousko, kde se dá mluvit o stovkách těchto pracovníků.
Nové trendy v onkopsychologii dávají důraz především na individuální psychologický přístup, jehož cílem je oddémonizování smrti a umírání, přehodnocení životních priorit, zlepšení strategií zvládání. Neméně důležitou součástí onkopsychologické péče je také zlepšení opory prostřednictvím přátel a rodinných příslušníků.
Psychologická intervence je velkou pomocí pro nemocné pacienty, kteří díky této péči se aspoň částečně dokáží zbavit strachu ze smrti a už jen tímto samotným faktem se jejich kvalita života posune výše, nemluvě o větší šanci na úspěšné vyléčení. Zmírní se tím i zátěž pro rodinu a blízké přátelé okolo těžce nemocného.
Prospěch této léčby může potvrdit například paní Linda, maminka 2 dětí, která se před 5 lety začala léčit s rakovinou prsu. Byl to pro ni samozřejmě naprostý šok, ze zdravého stavu najednou bojovat o celý život. V té době netušila, že existuje něco jako onkopsychologie a léčbu včetně starostí o děti zvládala díky rodině. Bohužel i v tomto případě, jak už tomu často bývá si tato nemoc vybrala svoji daň i v partnerském životě, který se této ženě rozpadl. Ocitla se tak znovu na startovní čáře a v cestě jí stál jeden z nejtěžších protivníků na světě.
Linda již osmým měsícem podstupuje onkolopsychologickou léčbu a stala se díky ní opět sebevědomou ženou, která je připravena bojovat nejen za svůj život, ale také poznávat nové přátelé a získávat zpět veškeré hodnoty, které dalo by se říct v jeden jediný den naráz ztratila.