Adaptogeny: Přírodní látky, které působí jako rytíři proti stresu

Adaptogeny: Přírodní látky, které působí jako rytíři proti stresu

Stres, únava, to je typický příznak dnešní doby. Spousta lidí se cítí dlouhodobě přetížená, unavená z pracovních nároků, spousty rodinných a dalších povinností. Pokud trvají tyto příznaky delší dobu, negativně se podepisují na našem zdraví. Může nám hrozit syndrom vyhoření, propuknutí celé řady civilizačních chorob. Jak přetíženému tělu a duši pomoci? Jednou z cest jsou adaptogeny.

 

Vývoj nás předbíhá a je nesmírně náročný

Adaptovat se na rychlý životní styl není pro lidské tělo snadné. Přitom se dlouhé miliony let dokázalo úspěšně vypořádat se změnou životních a přírodních podmínek. Většinou na to ale mělo nepoměrně více času než my dnes. Šlo o postupnou evoluci. V současnosti jde ale vývoj velice rychle. Během velmi krátké doby se musíme vypořádat s čím dál většími nároky v práci, v rodině, ve vztazích. Všude od nás chtějí plný výkon, času na odpočinek je minimum a chyby se nepromíjejí. Současný životní styl zvláště ve městech je nesmírně stresující.

 

Doléhá na nás spousta negativ

Negativních faktorů, které na nás působí, je ohromná spousta. Nejenom stres, ale i stále zhoršující životní prostředí, spousta hluku, smogu. Klesá také výživnost potravin. Spousta lidí si ani neuvědomuje, ře ze svého jídelníčku postupně eliminuje výživné, základní suroviny, které nejsou průmyslově zpracovány. V mnoha takových potravinách je obsažen vysoký podíl barviv, aditiv, konzervantů.

 

Dodají nám sílu přizpůsobit se prostředí

Jak proti tomu všemu bojovat? Velmi účinně pomohou pomoci právě adaptogeny.

 

Co by si ale měl laik pod pojmem adaptogeny vlastně představit? Ve stručnosti jde o látky přírodního původu, a to takové, které násobí životní sílu. Právě tyto látky nám pomáhají bojovat s negativními vlivy životního prostředí, vypořádat se s nimi. Dodávají nám sílu ve chvíli, kdy bojujeme s extrémní psychickou zátěží, únavou, výkyvy teploty, hlukem. Jde o rostliny, které samy mají historii přizpůsobování se negativním vlivům a změnám prostředí, a tudíž sílu této schopnosti dokážou předat i nám lidem.

 

Které rostliny patří do kategorie adaptogenů?

Z nejznámějších můžeme jmenovat

 

  • Rakytník řešetlákový

  • Zázvor

  • Goji neboli kustovnice čínská

  • Klanopraška čínská

  • Kotvičník zemní

  • Kurkuma

  • Ženšen

 

Medicinální houby hrají důležitou roli

Velmi důležitou skupinou adaptogenů jsou ovšem medicinální houby. Sem patří reishi neboli lesklokorka lesklá, cordyceps čili housenice čínská, hlíva ústřičná, sibiřská čaga, ale i hericium, maitake a shiitake. Je jich dlouhá řada a společné mají například to, že pozitivně působí proti civilizačním chorobám, posilují imunitu, upravují krevní tlak, snižují krevní cukr a cholesterol v krvi. Každá z nich má i řadu specifických účinků, ale souhrnně lze říci, že nám pomáhají poprat se se stresem a jeho negativními vlivy.