Dásně kolem zubů si pozornost zaslouží

Dásně kolem zubů si pozornost zaslouží

Dovolte mi, abych se s Vámi podělila o jeden nápad: Co takhle bez ohledu na momentální povinnosti a pracovní i jiné vytížení přilepšit právě těm, na které nezbývá mnoho času?

Konkrétně mám na mysli zubní sulek, žlábek kolem krčku zubu, kde probíhá spousta vazivových vláken, které spolu s kvalitní lokální imunitní obranou chrání zub před „agresory“. Oblast kolem krčku zubu je totiž velmi zranitelným místem. Je zónou s nejtenčími tvrdými zubními tkáněmi (sklovina a dentin) a zároveň naprosto zásadním místem, co se týká upevnění zubu v čelisti.

Základem veškerého snažení je samozřejmě kvalitní zubní hygiena nejméně dvakrát denně, a to včetně čištění mezizubních prostor. Pro křehké dásně volte raději tvrdost kartáčku měkký (SOFT) nebo extra měkký (EXTRA SOFT). Pokud svou péči doplníte ústní sprchou, připravíte svým dásním bezmála léčebné lázně.

Ráda také doporučuji prostředky dentální hygieny na přírodní bylinné bázi - mým pacientům se nejlépe osvědčily přípravky značky HERBADENT (masážní gel, ústní voda a zubní pasta), ajurvédské zubní pasty (Sumudu a Suprividski) a bio kokosový olej, skvělý při pocitu suchosti v ústech (například u pacientů během chemoterapie), při opakovaných aftech, jako prevence proti usazování pigmentací na zubech. Doporučuji ho zejména po večerním čištění nanést na zuby i dásně jemnými krouživými pohyby.

A co takhle podpořit regeneraci dásní, zubního sulku a jeho závěsného aparátu zubu jako prevenci paradontózy?

Zvolte jednu ze tří variant, která nejlépe odpovídá situaci vašich dásní:

  1. Dásně občas krvácí při čištění, případně máte v rodině tendenci k onemocnění dásní (např. paradontóze)? Užívejte homeopatické léky ARNICA MONTANA 9CH+ RUTA GRAVEOLENS 9CH, 5+5 jednou denně (minimální doba užívání je 6 týdnů, které představují jeden regenerační cyklus těchto tkání).
  2. Dásně krvácejí při čištění prakticky denně, často míváte afty a trávicí potíže (nadýmání)? Pak volte raději lék LYCOPODIUM CLAVATUM 9CH, 5 granulí denně, opět 6 týdnů. Po nějaké době si tuto kúru zopakujte.
  3. Dásně krvácejí i samy od sebe, zejména v noci, problém doprovází zápach z úst, nadměrné slinění s afty a záněty v oblasti zubů? V takovém případě doporučuji homeopatický lék MERCURIUS SOLUBILIS 15CH, 5 granulí jednou denně po dobu 6 týdnů a k tomu probiotika po dobu 3 měsíců.

A ještě jedna rada pro ty z Vás, kdo toužíte po bělejším úsměvu - nejšetrnější způsob bělení zubů je zdravě opálený obličej a sytější barva rtěnky. Přeji krásné dny!