Kojenecká kolika

MUDr. Jaromír Tručka

Autor: MUDr. Jaromír Tručka

Nadstandartní dětská ordinace s bezplatnou pohotovostní službou. Nevybíráme vůbec žádné poplatky. Školákům nabízíme velký výběr omluvenek.   Pro…

Více o autorovi

Kolika obecně znamená jakýkoliv bolestivý stav v dutině břišní. Kojenecká kolika patří (spolu s prořezáváním zoubků) zřejmě k nejčastějším příčinám maminkovského pláče. Běžně se setkáte i s názvem tříměsíční kolika, babykolika či jednoduše prdíky.

Převážnou většinu kojeneckých kolik skutečně způsobuje zvýšená plynatost v zažívacím traktu. Pod označením kojenecká kolika se však mohou skrývat i nejrůznější potíže a skutečné nemoci dítěte (nesnášenlivost kravského mléka, metabolické vady, porucha střevní průchodnosti, průjmové onemocnění, uskřinutá kýla, nesnášenlivost mléčného cukru atp.) . 

Příznaky koliky
Kojenecké koliky trápí až 30 % kojenců nezávisle na pohlaví v prvních 6 měsících života, zejména pak mezi 2. až 3. měsícem věku (odtud název tříměsíční kolika). Projevují se jako záchvaty neutišitelného křiku s náhlým začátkem a koncem. Trvají dlouho – tři hodiny i déle – a často se vyskytují v pravidelnou denní či večerní dobu (ale není to podmínkou). Dítě se nápadně napíná, ohýbá, přitahuje nožičky k břichu, je rudé v obličeji. Zároveň ale normálně prospívá a většinu dne je spokojené a klidné. 

Příčiny
Příčiny můžou být různé, ale většina kolik je považována za variantu normálního chování dítěte v daném vývojovém období. 
Nejčastěji je na vině nezralá trávicí soustava, která způsobuje meteorismus, tedy zvýšenou plynatost v zažívacím traktu. Plyny tlačí na střevní stěnu a to vyvolává kolikové bolesti bříška. 

Dalším důvodem potíží může být aerofagie. Kojenci (i nekojená miminka) zároveň s mlékem nasávají a polykají vzduch, který je pak v bříšku tlačí a způsobuje kolikové bolesti. Neutišitelný pláč celý stav dále zhoršuje, protože dítě při něm spolyká další vzduch. 

Mohlo by vás zajímat:

Možná vás překvapí, že na vznik tříměsíční koliky může mít vliv také nervozita v rodině. Neshody mezi rodiči a nepohoda přispívají k dráždivosti dítěte a to pak i častěji trpí na koliky. Rovněž problémy, které provázejí novorozence při příchodu na svět, mohou vést u rodičů ke stresu, který se přenášejí na dítě a i ten může být příčinou častějších kolik. 

Vzácněji je příčinou kojenecké koliky nesnášenlivost bílkoviny kravského mléka, vada přeměny látek v těle nebo vrozená vada zažívacího traktu. V takovém případě, ale na rozdíl od kojence s „běžnou“ kolikou, dítě zjevně neprospívá, nepřibývá na váze tak, jak by mělo, je nespokojené, i když kolika pomine. 

Jak miminku pomoci?
Základem léčebného přístupu je odlišení koliky způsobené nemocí. Zde pak lékař rozhodne o odstranění její příčiny (vynechání bílkoviny kravského mléka, mléčného cukru či jiných látek ze stravy dítěte, operace atp.). 

V případě koliky, která provází normálně rostoucí, zdravé dítě, pomáhá správné časté krmení, masáže bříška, opatření bránící častému ublinkávání, ale i chování v úlevové poloze na předloktí, kolébání, chování v klubíčku. Je dobré, když kojené dítě může být přiloženo k prsu, kdykoli bude chtít. Sáním a přítomností mléka v puse se vzbudí tzv. gastrokolický reflex. Střevo a celý zažívací trakt se začne pohybovat a dítě se zbaví části větrů. Během kojení a krmení děláme přestávky na odříhnutí. 

Teplá plenka na bříško a masáže působí stejně blahodárně. Masírujeme bříško po směru hodinových ručiček, jako bychom měli hodiny položeny na bříšku. Delší kojení z jednoho prsu je v tomto případě vhodnější než střídání prsů, kdy dítě vypije jen sladší přední mléko, jehož kvasné produkty ve střevě zvyšují množství plynu. 

I šetrné zavedení rektální rourky pomůže větrům z těla ven. Sirupy a kapičky protinadýmání(například Sab. Simplex, Lefax) jsou doplňkem výše popsaných opatření. Jejich podávání konzultujte s lékařem. Fenyklové, kmínové a jiné čaje nejsou pro kojence do šesti měsíců nikterak přínosné, i když v množství dvou až tří lžiček před kojením, jak někdy radí babičky, nevadí a může psychicky pomoci bezradné mamince. 

Uměle živeným kojencům mohou pomoci speciální mléka.