Močové infekce

MUDr. Jaromír Tručka

Autor: MUDr. Jaromír Tručka

Nadstandartní dětská ordinace s bezplatnou pohotovostní službou. Nevybíráme vůbec žádné poplatky. Školákům nabízíme velký výběr omluvenek.   Pro…

Více o autorovi

Močové infekce a především záněty ledvin jsou u malých dětí co do četnosti na třetím místě za záněty dýchacích cest a průjmy. Svými nespecifickými příznaky mohou napodobovat jiná stonání jako právě zmíněné střevní onemocnění či infekce dýchacích cest. Nezřídka může u nejmenších dětí zánět ledvin tyto nemoci provázet.

Navíc se často jedná o onemocnění, které vyžaduje uložení dítěte na nemocniční lůžko a po vyléčení akutního stavu dlouhodobé sledování v nefrologické poradně. Infekce může postihovat dolní nebo horní močové cesty. Pro dětský věk je ale charakteristická větší frekvence zánětů horních močových cest (zánětů ledvin), než je tomu v dospělosti.
Vyskytuje-li se u dítěte vrozená překážka v odtoku moče z ledviny nebo jiná vrozená vývojová vada močového ústrojí, je tento typ zánětu v kojeneckém nebo pozdějším věku téměř pravidlem. U dětí, u kterých vlivem špatné funkce močovodu dochází k návratu moče z močového měchýře do ledvin (vesikoureterální reflex – VUR), je situace obdobná. Navíc k zánětům ledvin může docházet opakovaně.

Příznaky:
U zánětů dolních močových cest jsou podobně jako u dospělých průvodními příznaky pálení a řezání při močení, časté močení, změna barvy moče, způsobená přítomností krve, zvýšená teplota nebo horečka.
U zánětů horních močových cest je tomu jinak. V nejútlejším věku může být jediným příznakem nemoci horečka. Unavený mrzutý kojenec s horečkou, který nemá žádné jiné potíže, nekašle, nemá rýmu, může právě prodělávat zánět ledvin.
I u dětí, podobně jako u dospělých, často provázejí zánět ledvin také bolesti zad a bolesti břicha. Malé dítě ale ne vždy umí správně popsat své potíže a navíc ho břicho bolí tak často a při jakémkoli stonání, že tomu rodiče mnohdy nevěnují pozornost.

Ke stanovení diagnózy je třeba vyšetřit vzorek moče
Základem pro odhalení močové infekce je vyšetření moče. V podmínkách ordinace praktického dětského lékaře se to provádí většinou prostřednictvím testačních papírků (chemické vyšetření bílých krvinek v moči). Pozitivní nález spolu s horečkou nebo dalšími příznaky znamená s velkou pravděpodobností infekci močových cest. K přesnějšímu vyšetření, které však již není v ordinaci běžně dostupné, je přesné laboratorní vyšetření vzorku moče.

Odběr moče metodou středního proudu
Vzorek moče by měl být získán tzv. metodou středního proudu. Jde o zachycení moči až po začátku močení. Proto střední proud. Tomu by mělo předcházet omytí zevních rodidel. K vyšetření stačí malé množství moče, ale náběr vyžaduje šikovnost a určitou spolupráci dítěte.
Do moči se však při tomto odběru mohou dostat bakterie z ústí močové trubice, a výsledek vyšetření tak může být zkreslen. Při diagnostických rozpacích je nejpřesnější odběr pomocí močové cévky. K tomuto a dalším vyšetřením posílá obvykle praktický dětský lékař děti do nemocničního zařízení. Většinou až tam se také nabírá navíc další porce moče do sterilní zkumavky, která se posílá do mikrobiologické laboratoře k určení původce infekce. Zatímco kojenci a batolata jsou pro podezření na infekce močových cest většinou odesláni do lůžkového zařízení k dalšímu vyšetření a léčbě, větší děti se častěji vyšetřují a léčí ambulantně, podobně jako dospělí pacienti.

Ultrazvuk a další vyšetření odhalí vrozené vady
Samozřejmou součástí diagnostiky infekce močových cest jsou náběry krve za účelem zjištění zánětlivých parametrů v krevním vzorku. K rutinnímu postupu u dítěte se známkami infekce močových cest patří také sonografické vyšetření a podle potřeby se dále provádějí rentgenová a radioizotopová vyšetření. Jedině tak lze odhalit některé vrozené vady a funkční poruchy ledvin a močových cest.

Léčba:
Základem léčby infekcí močových cest jsou správně zvolená citlivá antibiotika.

Prevence:
U většiny novorozenců narozených v našich porodnicích se provádí screeningové (vyhledávací) ultrazvukové vyšetření ledvin za účelem včasného zjištění vrozené vady, která by se projevila až později závažnou močovou infekcí a někdy i těžkým poškozením ledviny. Všechny vady močového ústrojí ale ultrazvukem zjistit nelze.