Zánět mozkových blan

MUDr. Jaromír Tručka

Autor: MUDr. Jaromír Tručka

Nadstandartní dětská ordinace s bezplatnou pohotovostní službou. Nevybíráme vůbec žádné poplatky. Školákům nabízíme velký výběr omluvenek.   Pro…

Více o autorovi

Zatímco klíště nás může nakazit virovým zánětem mozku a mozkových blan, existují bakterie, především meningokok B a C, hemophilus a pneumokok, které mají také zvláštní afinitu k obalům mozku a mozkové tkáni a způsobují těžké hnisavé infekce, nezřídka končící fatálně. 

Naštěstí je hnisavý zánět mozku méně častý než klíšťová encefalitida, nebo jiný virový zánět mozkových blan. Je ale mnohem zákeřnější, a pokud dítě nemoc přežije, nezřídka vede k trvalému poškození jeho zdraví. Pro kojenecký věk je nebezpečný Hemophilus influenzae. Tato bakterie může způsobit zánět hrtanové záklopky a také hnisavou meningitidu. 
Očkování proti ní se stalo před několika lety součástí povinného očkování. Vakcína je obsažena v šestivalentní očkovací látce Infanrix Hexa. Největším rizikem v současné době je infekce meningokokem. Existuje několik kmenů bakterie Neisseria meningitis. U nás se nejvíce vyskytují Neisseria meningitis skupiny B a některé typy skupiny C. 

Zákeřný meningokok 
Meningokokové nákazy se šíří vzdušnou cestou v drobných kapénkách, v hlenech nebo slinách bacilonosičů nebo nakažených pacientů. Zdrojem nákazy je člověk. 
Nejčastěji onemocní děti do 4 let, dospívající a mladiství. Jedním z rizikových předpokladů pro meningokokovou infekci je pobyt ve velkém kolektivu v uzavřeném prostoru, kde jsou příznivé podmínky pro možné šíření nákazy (vojenská služba, internáty, diskotéky, letní tábory). 

Příznaky
Onemocnění se ve svém začátku projeví vysokou teplotou, schváceností, bolestmi hlavy, kloubů, svalů. Na kůži se tvoří drobné červené skvrnky a malé modřinky, které neustále přibývají. Během krátké doby se může rozvinout hnisavý zánět mozkových blan s poruchou vědomí. Nejtěžší formou onemocnění je rychle se rozvíjející kritický šokový stav se selháním životně důležitých orgánů. 

Léčba
Jakmile je jasná diagnóza, je třeba neprodleně začít intenzivně léčit antibiotiky a dalšími léky. Ve hře je život dítěte. 

Prevence
Spočívá v očkování. Bohužel zatím neexistuje očkovací látka proti meningokoku skupiny B ale jen proti typům C a A. Vzhledem k tomu, že se meningokok skupiny A v našich podmínkách nevyskytuje, jeví se jako nejvhodnější vakcína proti meningokokové nákaze skupiny C, kterou mohou být očkovány již děti mladší dvou let. Je velmi účinná a přitom bezpečná, nežádoucí reakce jsou obvyklé jako u jiných běžných očkování. Vakcína patří mezi doporučená, nikoli povinná očkování a není plně hrazena zdravotní pojišťovnou. 
Očkovací schéma: 
Kojenci se očkují dvěma až třemi dávkami (počet dávek se u jednotlivých výrobců liší), v intervalu jednoho měsíce. U dětí starších jednoho roku a u dospělých se očkování provádí jen jednou dávkou. Zatím není stanoveno, kdy bude nutné dítě přeočkovat, ale předpokládá se, že tato vakcína bude chránit před meningokokem skupiny C dlouhodobě. 
Určitým problémem u malých dětí je přeplněný očkovací kalendář, do něhož je mnohdy obtížné přidat další vakcinaci při dodržení intervalů mezi jednotlivými očkováními. Navíc malé děti často stůňou a v době nemoci se nemohou očkovat. Očkování u malých dětí také chrání před meningokokem kratší dobu než u dospělých.
Kdy je nejvhodnější očkovat proti meningokoku 
Podle nejposlednějších hodnocení vývoje nemocnosti se ukazuje, že je vhodné naočkovat dítě již před vstupem do školky nebo školy.Velmi prospěšné je, když do období dospívání dítě vstupuje naočkované konjugovanou vakcínou. 

Chrání vakcína před nosičstvím meningokoka? 
Občas se mohou rodiče setkat se skutečností, že při běžně provedeném výtěru z krku vykultivují v laboratoři zdravému dítěti Neisserii meningitidis. Nosičství této bakterie není neobvyklé. Zkušenosti ze zemí, ve kterých se plošně očkuje proti meningokoku skupiny C, ukazují, že vakcína procento nosičů meningokoka skupiny C ve zdravé populaci snižuje. Nosičství ostatních skupin meningokoků ale neovlivní. 

Pneumokokové infekce 
Také pneumokok patří k bakteriím, které mimo jiné mohou vyvolat u dítěte zánět mozkových blan. Častěji způsobuje záněty středního ucha a zápaly plic. Nicméně ani pneumokoková meningitida není vzácností, zvláště u dětí s poruchou imunity.Účinnou prevencí před těžkými infekcemi způsobenými touto bakterií je očkování. Některé země Evropské unie ho zařadily mezi pravidelná očkování a očkují všechny děti. 
Pro děti s poruchou obranyschopnosti, chronicky nemocné a děti s opakovanými záněty středního ucha je u nás toto očkování plně hrazeno a je také zařazeno mezi pravidelná očkování. 
Pro ostatní je vhodné, ale hrazeno pojišťovnou zatím není. I u nás se však uvažuje o plošném očkování všech dětí. Očkovat lze již od kojeneckého věku. Vakcínu je možné podávat souběžně s očkováním 3 dávkami hexavalentní očkovací látky proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, hemophilové nákaze, žloutence B a dětské přenosné obrně. Poslední, čtvrtá dávka se pak podává ve 2 letech. S přibývajícím věkem,ve kterém se zahajuje očkování, klesá četnost dávek, takže při očkování dětí mezi 2. -5. rokem věku stačí jen jediná dávka vakcíny. Je ale třeba říci, že riziko těžké pneumokokové infekce je zvláště u imunitně oslabených jedinců již v kojeneckém věku. Výjimečně vzniká potřeba přeočkování po 3- 5 letech.